Geçmişten Günümüze Moda

99440-kadin-moda-ve-guzellik

İnsanların yeme içme ve barınma ihtiyaçlarının yanında, giyinme ihtiyaçları da vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları, farklı olanı giyinmeye itmiştir. Belirli bir akıma göre, benzer ama farklı giysiler de modayı oluşturmuştur. Dünyada 20’li yıllarda başlayan moda akımı, ülkemizde 50’li yıllara dayanmaktadır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, resmi olarak evlendiği Latife Hanım’ı, birçok konuda Türk kadınına örnek olacak vasıflarda seçmiştir. Latife Hanım; eğitimi, kültürü ve giyimi ile ülkemizdeki kadınlara örnek olacak ve cesaret verecek niteliktedir.

O dönemden itibaren ülkemizde, yavaşta olsa bir giyim tarzı oluşmaya başlamıştır. 1950 yılından itibaren ise genç kızlarımız, dünya modasını takip etmeye başlamış ve moda ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Son yıllardaysa ülkemizde, dünya çapında tanınmaya başlayan birçok modacı bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde dahi kendi modacılarımızın ürünlerini rahatlıkla bulabilecek hale gelmiş bulunuyoruz.

Uzun süren savaşların sonunda ülkemizde, kılık kıyafet devrimi yapılması ile bayanlarda çarşaf yerine, elbise ve şapka kullanımı başlamıştır. Bu dönemde jartiyerli çoraplarda ülkemize gelmiştir. Erkeklerde ise şalvar yerine kumaş pantolonlar ve fes yerine kasketler kullanılmaya başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir